12.4.2026

Autoilija, paperikartta käteen, jätä navigaattori hätäavuksi!

Kuva Marko Jokela

Automatkailijan etukäteinen reittisuunnittelu käy kätevästi ja havainnollisesti uusilta paperisilta tiekartoilta. Myös motoristeille on julkaistu uusi paperinen kartasto.

Autoilija voi tehdä saman kuin minä kaupunkimatkoilla. Uuteen kaupunkiin on hauska tutustua suunnittelemalla päivän kävelyreitit ennakolta paperisen kartan avulla. Saman voi tehdä kotimaan autoreissua varten.

Paperiselta tiekartalta automatkailija hahmottaa kokonaisvaltaisesti missä mikin kaupunki tai muu kohde sijaitsee – ja mitkä ovat eri kohteiden väliset etäisyydet.

Valtti on sekin, että paperinen ja painettu käyttöliittymä on aina käyttövalmis eikä se katoa käytöstä akun hyydyttyä. Karttakirjan tai taitettavan paperisen tiekartan avulla saa kokonaiskäsityksen reitistä, johon navigaattorin tai matkapuhelimen pieni näyttö ei kykene.

Paperiselta kartalta voi ennakolta pohtia myös sitä, minkä kaikkien paikkojen kautta suorin reitti veisi – tai missä nimenomaan kannattaisi poiketa pikitieltä pienemmille väylille, joissa maisemat hivelevät moottoritien reunamia kiehtovammin.

Auton navigaattori tai matkapuhelimen karttasovellus on ajettaessa tietty mainio tuki ja eksymisen ehkäisijä.

Mainos (teksti jatkuu alla)

Mainos päättyy

336-sivuinen karttakirja

Autoilijoiden iloksi ja avuksi on nyt julkaistu Suomi tiekartasto, joka on 336-sivuinen kierresidottu kirja. Opuksessa on tiekarttojen lisäksi 50 kaupunkikarttaa ja yli 60 000 nimen hakemisto. Kartastoa on aiemmin julkaistu nimellä GT Tiekartasto Suomi, ja nyt sen yksityiskohtainen kartta-aineisto on päivitetty vastaamaan vuoden 2026 tietoja.

Kierresidotussa kartastossa eteläinen Suomi on Oulun korkeudelle saakka mittakaavassa 1:200 000 ja Pohjois-Suomi mittakaavassa 1:250 000. Lisäksi suurimmista kaupunkiseuduista on tarkemmat tiekartat 1:100 000, ja lähes 50 taajamasta omat karttansa yksityiskohtaisessa mittakaavassa 1:40 000.

GPS-häirintä ei vaikuta

Karttakaupan kustantaja Aino Wuolijoki ottaa esiin painetun kartaston etuja näinä globaalisti rauhattomina aikoina.

– Näin navigaattori-aikanakin painetulta kartalta halutaan katsoa esimerkiksi reittivaihtoehtoja tai hiljaisempia tieosuuksia ja nähtävyyskohteita. Mahdollinen GPS-häirintä mietityttää myös monia. Painettu kartta on tässä mielessä aina toimiva käyttöliittymä, hän toteaa.

Wuolijoki kertoo, että kartoille on merkitty kaikki ajokelpoiset tiet, tienumerot, runsaasti nimistöä ja matkailijoita palvelevaa matkailutietoa. Nähtävyyskohteita on lähes 3 000 ja lisäksi paljon esimerkiksi majoituspaikkoja sekä huoltoasemia. Päällystetyt ja päällystämättömät tiet erottuvat selkeästi toisistaan. Kirjassa on esitetty myös valtaosa liikennemerkeistä.

Mainos (teksti jatkuu alla)

Mainos päättyy

Taitettu tiekartta etelästä

Etelä-Suomen alueesta tuli maaliskuussa tarjolle myös taitettu tiekartta. Se kattaa koko eteläisen Suomen Tampereen korkeudelle saakka.

 GT Tiekartta Etelä-Suomi -tiekartta kattaa koko Etelä-Suomen lännestä itään mittakaavassa 1:250 000. Kartalla näkyvät hyvin niin pääkaupunkiseutu, Turun seutu ympäristöineen sekä Ahvenanmaa.

Motoristeille reittivinkkejä

Yrityksen karttavalikoimiin kuuluu myös Motoristin Suomi -kirja, joka esittelee 35 matkailureittiä ympäri Suomen. Ne saa kätevästi QR-koodit lukemalla valmiiksi reitiksi omaan älylaitteeseen. Kartastoon on merkitty yli 5 400 kilometriä muita motoristeille suositeltavia reittejä.

Päällystetyt ja päällystämättömät tiet erottuvat selvästi toisistaan. Suurimmista kaupungeista on lisäksi keskusta-alueiden kaupunkikartat, joille reitit on merkitty.

Mainos (teksti jatkuu alla)

Mainos päättyy

15 % alennus jäsenille

Maaliskuussa julkaistun uuden Karttakirjan ja taitetun tiekartan sekä Motoristien karttojen taustalla on vuonna 2025 toimintansa aloittanut Karttakauppa Suomi Oy, joka on ottanut harteilleen tiekarttojen kustantamista Suomessa.

Kartastoja saa hankittua esimerkiksi Karttakaupan sekä Autoliiton AL-kaupan kautta. Autoliiton jäsenet saavat 15 % alennuksen Karttakauppa.net -verkkokaupan koko tuotevalikoimasta.

AL-kaupassa Motoristin Suomi -kirjan hinta on 24 €, Autoliiton jäsenille 21,80 €. Motoristin Eurooppa -kirjassa (28,50 €, Autoliiton jäsenille 22,40 €) on esitelty 30 kiinnostavaa ja vaihtelevaa ajoreittiä autobaanoilta vuoristojen serpentiiniteille.

Kommentit (1)

  • ESA SAIRIO

    Hyvä artikkeli. Kannatan itse paperista Suomen tiekarttaa eikä saksalaisessa premium-autossani edes ole navigaattoria, koska se oli autoa ostettaessa liian kallis lisävaruste. Hyvin on pärjätty. Tosin joskus käytämme kännyköiden reittiohjeita (Google maps tms. ) apuna.

Kommentoi artikkelia

Luetuimmat