13.9.2026

Synnyinsijoilleen Helsinkiin 42 vuoden jälkeen palannut Artania oli uutena maailman hulppein risteilyalus, jonka kastoi itse prinsessa Diana

Kuva Benjamin Helander

Nykyisin saksalaisvarustamolle kuuluva Artania on vanhin Helsingissä tänä vuonna pistäytyvä kansainvälinen loistoristeilijä. Se kiinnittyi laituriin vain satojen metrien päähän sen rakentaneesta telakasta.

Kesäkausi on Suomessa väkisinkin kääntymässä syksyksi, mutta kuten jo monta kertaa on tullut todettua, kansainvälisiä risteilyvieraita tänne tulee saapumaan koko loppuvuoden ajan, ja itse asiassa aikanaan uudenvuoden ylikin.

Eräs koko kauden mielenkiintoisimmista aluksista ajoitti pohjoisen Itämeren kiertueensa syyskuun alkupuolelle. Alus kuuluu saksalaisen Phoenix Reisenin laivastoon. Kyseinen varustamo, jonka mielenkiintoisista aluksista Moottori on kirjoittanut aiemminkin, kiertää jättiristeilijät kaukaa, ja panostaa sen sijaan tunnelmaan, palveluun ja pienempiin satamiin mahtumiseen kompaktimman kokoisilla, iäkkäämmillä aluksilla.

Artania ei tee tähän minkään sortin poikkeusta.

Artania oli Helsingin Hernesaaren risteilysatamassa käytännössä aivan synnyinsijoillaan.

Mainos (teksti jatkuu alla)

Mainos päättyy

Prinsessa Diana kastoi aluksen Royal Princessiksi Mauno Koiviston läsnäollessa

Suomalainen meriteollisuus on tunnettu jäänmurtajistaan, autolautoistaan sekä totta kai loistoristeilijöistään. Jälkimmäisenä mainittuun kategoriaan kuuluvista aluksista suomalaistelakoilla on useiden vuosikymmenien kokemus.

Vuonna 1984 tuolloin Wärtsilän omistama Helsingin Hietalahden telakka luovutti merille jotain omana aikanaan poikkeuksellisen hienoa.

Kun silloinen P&O Princess Cruises vastaanotti tämän aluksen, lontoolainen The Times -lehti otsikoi uutisensa kastajaisista vapaasti suomennettuna seuraavasti: "Kaksi kuninkaallista prinsessaa paistattelivat päivän parrasvaloissa".

233 metriä pitkä ja bruttovetoisuudeltaan reilun 44 300 GT:n alus on karkeasti Viking Cinderellan kanssa samaa kokoluokkaa, joskin sitä yli 40 metriä pidempi.

Royal Princessiksi nimetty uutuusristeilijä kastettiin ja lähetettiin neitsytmatkalleen Southamptonista, tuosta maailmankuulusta valtamerilaivojen ja nykyisin risteilylaivojen suursatamasta Englannin etelärannikolla. Aluksen kastoi erittäin kuninkaallinen prinsessa Diana, ja siunaus alukselle pyydettiin Southamptonin piispan johdolla. Paikalla kuninkaallisen henkivartiokaartin soittokunnan säestämässä kastajaisseremoniassa oli ilman muuta myös aluksen rakentajamaan presidentti Mauno Koivisto.

Wärtsilän telakan ja P&O Princessin sopimus Royal Princessin rakentamisesta oli arvoltaan 150 miljoonaa USA:n dollaria. Internetistä löytyvien inflaatiomuunninten perusteella tämä vastaisi noin 482 miljoonaa nykydollaria eli suurin piirtein 415 miljoonaa nykyeuroa.

Kaikki hytit ikkunallisia

Royal Princessiä pidettiin omana aikanaan maailman tasokkaimpana risteilyaluksena, ja tätä alleviivattiin yhdellä merkittävällä mittarilla. Aluksessa nimittäin oli ensimmäisenä modernina matkustajalaivana pohjaratkaisu, joka mahdollisti kaikille matkustajille ikkunallisen hytin. Käsite tunnetaan slangissa nimellä AOC eli "All Outside Cabins".

Merkittävässä määrässä aluksen hyteistä oli myös parveke, mutta kaikissa oli vähintään suuri ikkuna, ei perinteinen pyöreä, vaan neliskanttinen. Tällä tavalla Royal Princess tarjosi kaikille matkustajilleen erinomaisen näkymän merelle.

Miksei Royal Princess sitten ollut ylipäätään ensimmäinen iso matkustajalaiva, joka tällaisen ratkaisun tarjosi? Tämä titteli menee hyvin erikoiseen osoitteeseen. Nimittäin natsipuolueen 1930-luvulla rakennuttamissa Kraft durch Freude -kansanvirkistysohjelman risteilyaluksissa Robert Leyssä ja Wilhelm Gustloffissa oli myös vastaava ratkaisu.

Royal Princess osoittautui heti hyvin suosituksi risteilylaivaksi. Kysyntää aluksen risteilyille oli usein enemmän kuin hyttipaikkoja. Royal Princess oli myös muilta osin yleistä tasoa arvokkaampana ja tasokkaampana pidetty laiva. Se myös ajoi keskimääräistä pidempiä, 10-14 vuorokauden ohjelmia.

Pienimmätkin hytit olivat pinta-alaltaan 16-neliöisiä, ja tarjosivat mukavuuksia, kuten parisängyn, television, itsenäisesti säädettävän ilmastoinnin ja jopa kylpyammeen.

Mainos (teksti jatkuu alla)

Mainos päättyy

Artanialla kalenteri täynnä ohjelmaa

Alkuperäisellä nimellään alus palveli yli 20 vuoden ajan. Vuonna 2005 P&O Cruises ja Princess Cruises olivat tulleet yhdessä ja erikseen osaksi Carnival Corporationia, ja tämän aluksen tie vei niistä P&O Cruisesille nimellä Artemis.

Järjestely kesti vuoteen 2011, jolloin Carnival-konserni myi aluksen nykyiselle omistajalleen Saksaan.

Phoenix Reisenilla Artaniaksi nimetyn aluksen voi sanoa olevan arvoisissaan käsissä kypsässä 42 vuoden iässään. Ottaessaan aluksen 15 vuotta sitten käyttöönsä, toteutti Phoenix Reisen siihen kookkaalla investoinnilla uudistuksia. Nykyroolissaan Artaniana alus toteuttaa hyvin monipuolisesti erilaisia risteilyjä idästä länteen ja pohjoisesta etelään, palvellen pääasiassa saksankielistä yleisöä. Vuonna 2019 Artania ajoi myös 140 vuorokauden risteilyn maailman ympäri.

Artanian ohjelmistoon seuraavan vuoden aikana kuuluu 8 vuorokaudesta aina 50 vuorokauteen ulottuvia risteilyjä, joista monilla poiketaan kompaktin kokoisen aluksen vahvuuksiin kuuluvissa pienemmissä satamissa. Näitä ovat esimerkiksi pienet saarikohteet Tyynellämerellä, Karibialla ja Atlantilla, eksoottisemmat risteilysatamat Afrikassa ja Etelä-Amerikassa sekä kohteet Pohjoisella Jäämerellä, Grönlannin, Huippuvuorten ja Islannin maisemissa.

Lähteet: Cruise Ship Odyssey, Phoenix Reisen, Cruise Mapper

Kommentoi artikkelia

Luetuimmat