3.3.2025

Teslan alamäki jatkuu – suursuosikki vuosien takaa valtasi rekisteröintitilastojen kärkipaikan!

Kuva Moottorin arkisto

Tesla Model Y on pudonnut runsaan kahden vuoden voittokulun jälkeen rekisteröintitilastojen kärjestä. Siihen on useita syitä.

Teslan Model Y -malli, joka on viimeisten vuosien ajan nauttinut suurta suosiota Suomessakin, on nyt pudonnut ensirekisteröintitilastoissa. 

Teslan suosikkimallin ensirekisteröintimäärät ovat olleet mollivoittoiset tammi- ja helmikuun ajan, automallia ei löydy esimerkiksi Suomen 30 eniten rekisteröidyn automallin joukosta Autoalan tiedotuskeskuksen toimittamista helmikuun ensirekisteröintitilastoista. 

Vielä viime vuonna Teslan Model Y oli kuitenkin vuoden kolmanneksi rekisteröidyin automalli Suomessa. Vielä vuoden 2024 joulukuussa se oli koko kuukauden eniten ensirekisteröity automalli Suomessa. Vuonna 2023 Teslan Model Y -malli ylsi kakkospaikalle koko vuoden ensirekisteröinneissä heti Toyota Corollan jälkeen ja sen nousukiito alkoi jo vuonna 2022.

Teslan Model 3 -malli löytyy tammi-helmikuun rekisteröintitilastojen sijalta 29.

Mainos (teksti jatkuu alla)

Mainos päättyy

Alamäkeen useita syitä

Teslan rekisteröintimäärien laskuun on oletettavasti useita syitä. Yksi on kiristynyt kilpailu, sähköautojen markkinalle on tullut uusia automalleja, joista monet niistä nähdään yhtä houkuttelevina kuin esimerkiksi Teslan suosikkimalli Y. Esimerkiksi Kian uusi malli, Vuoden autoksi Suomessa valittu EV3 kipuaa kohti 15 eniten rekisteröidyn automallin joukkoa, tammikuussa se oli sijalla 18, helmikuun jälkeen sijalla 16.

Toinen syy on todennäköisesti se, että Teslan Model Y -malli on juuri uudistunut. Moottori on muun muassa omassa koeajoraportissaan todennut, että malliuudistus on tehnyt hyvää ja automalli on selkeästi parantunut entisestään.

Asiakkaat myös odottavat ja miettivät uuden mallin hankkimista eivätkä halua hankkia enää vanhaa mallia. Automallin uudistuessa se monesti tipahtaa ainakin hetkellisesti rekisteröintitilastoissa, kun vanha malli ei käy enää kaupaksi ja uutta mallia ei ole vielä saatu rekisteröityä ja toimitettua asiakkaille. 

Kolmas syy Teslan rekisteröintitilastoissa putoamiseen voi olla se, että kuluttajat vieroksuvat Teslan toimitusjohtajan Elon Muskin viimeaikaisia toimia, kuten hänen tukensa esimerkiksi Saksan osittain äärioikeistolaiselle AfD-puolueelle sekä Yhdysvaltain presidentille Donald Trumpille. Moottorikin on kirjoittanut entisistä Teslan omistajista, jotka halusivat automerkistä eroon, koska Elon Muskin sekoilussa alkoi olla heille liikaa.

Sähköautoista Skoda Enyaq pitää vuoden kahden ensimmäisen kuukauden jälkeen kärkipaikkaa ensirekisteröintitilastoissa. Toisena on sen sisarmalli, Volkswagen ID.4. Kolmanneksi on noussut Toyota bz4x -automalli. Koko 30 eniten rekisteröidyn automallin tilastossa Enyaq on sijalla 6, ID.4 sijalla 11.

Kärkipaikka menee Nissanille

Koko ensirekisteröintitilastojen kärkipaikan vuoden kahden ensimmäisen kuukauden jälkeen on ottanu pieneksi yllätykseksi vuosien takainen suursuosikki, Nissan Qashqai. Nissanin jälkeen heti seuraavina on Toyota-kolmikko eli Yaris Cross, Yaris sekä RAV4. Toyotalla on kymmenen eniten rekisteröidyn automallin joukossa peräti viisi mallia.

Automerkeistä Toyota rekisteröintitilastoissa ykkösenä, Volkswagen kakkosena, Volvo kolmantena, Skoda neljäntenä ja Kia viidentenä. Nissan Qashqain kahden kuukauden ykköspaikan ansiosta se on sijalla 7. Nissanin korkean sijoituksen voi laittaa yksinomaan lähes Qashqain ansioksi, sillä muita automerkin malleja ei löydy 30 eniten rekisteröidyn automallin joukosta.

Nissanin ja Qashqain temppu on melkoinen, sillä edellisen kerran Nissan Qashqai on ollut koko vuoden ensirekisteröintitilastoissa ykköspaikalla vuonna 2018, silloin kun sähköautoboomi ei ollut vielä alkanut ja niin sanotut perinteiset voimalinjavaihtoehdot kävivät kaupaksi.

Qashqai oli kärkikahinoissa ensirekisteröintitilastoissa myös vuosina 2016, 2017, 2019 ja 2020, jolloin se ylsi vähintään tilastojen sijalle 4. Sen jälkeen auto on nauttinut tasaista suosiota ollen vähintään 15 eniten rekisteröidyn automallin joukossa.

Nissan Qashqain tämän alkuvuoden tilastomenestystä lienee vauhdittanut hyvä tarjous, sillä rajoitettua erää Qashqai-malleja on myyty rahoitussopimuksilla, joihin tarjotaan nollakoron rahoitussopimusta.

Kommentit (2)

  • TIMO TURKULA

    Teslan laatu ontuu:
    Tesla Model 3 heikoin ja eniten hylätty Saksan TÜV -katsastustilastossa 2025 kahdessa nuorimmassa ikäryhmässä:
    2-3-vuotiaiden ryhmässä Tesla Model 3-malleista hylättiin 14,2 %, keskimääräinen hylkäysprosentti oli 6,4 %. Ikäryhmän parhaista (Honda Jazz ja VW Golf Sportsvan) hylättiin vain 2,4% ja 2,5 %.
    4-5-vuotiaiden ryhmässä Tesla Model 3:n hylkäysprosentti on 19,7%, siis lähes joka viides hylättiin! Keskimääräinen hylkäysprosentti on 9,1%. Ikäryhmän parhaista (Porsche 911 Carrera ja VW Golf Sportsvan) hylättiin vain 3,1% ja 3,6%.
    Tesla Model 3:n akilleen kantapää on akselisto ja tukivarsien puslat ja nivelet, jotka eivät tahdo kestää tehokkaan ja raskaan auton aiheuttamia rasituksia. Lisäksi ongelmia jarruissa ja valoissa.
    TÜV (Technischer Überwachungsverein) on Saksan suurin katsastusorganisaatio. Uusimmassa raportissa on kaikkiaan 10,2 miljoonaa henkilöautojen määräaikaiskatsastusta Saksassa kuudessa eri ikäryhmässä

  • TIMO TURKULA

    Uusimmassa Saksan TÜV-katsastusraportissa on mukana 10 sähköautoa 2-3-vuotiaiden ryhmässä. Laatuerot ovat suuria. Useat sähköautot ovat vähävikaisia, Volkswagen e-Golf on paras pienellä hylkäysprosentilla 3,4%.
    Kuusi sähköautomallia on keskimääräistä parempia eli alle keskimääräisen hylkäysprosentin, 6,4%.
    Tesla Model 3 on heikoin, ikäryhmässään suurella hylkäysprosentilla 14,2%. Tesla Model 3:n akilleen kantapää on akselisto ja tukivarsien puslat ja nivelet, jotka eivät tahdo kestää tehokkaan ja raskaan auton aiheuttamia rasituksia. Lisäksi on ongelmia jarruissa ja valoissa.
    Myös Renault Zoe kärsii akselistojen (pyöräntuennan) sekä jarrujen vioista, hylkäysprosentti 8,9%
    TÜV (Technischer Überwachungsverein) on Saksan suurin katsastusorganisaatio. Uusimmassa raportissa on kaikkiaan 10,2 miljoonaa henkilöautojen määräaikaiskatsastusta Saksassa kuudessa eri ikäryhmässä.
    Lue lisää: TÜV-Report 2025: Tesla wird Letzter im Mängel-Report
    https://www.adac.de/news/tuev-report-2025/

Kommentoi artikkelia

Luetuimmat