26.8.2025

Uusi Audi Q3 Sportback – niille, jotka ymmärtävät viiston katon päälle

Kuva Audi

Uuden Audi Q3 -sukupolven Sportback-korimalli matkii isosisariaan yhtä paljon kuin perinteinen SUV-versiokin.

Uuden sukupolven Audi Q3 oli otsikoissa edellisen kerran vasta viime viikon lopulla, kun SUV-mallin hinnat sekä sitä kautta mallisto Suomessa julkistettiin. Hinnasto ei kuitenkaan ole siinä mielessä lopullinen, että siihen joudutaan vielä lisäämään Sportback-malli, jonka maailmanensi-ilta siis osui lähes yhteen Q3:n Suomen-tuontiohjelman julkistuksen kanssa.

Q3 Sportback on Audin tämänhetkisessä katumaasturimallistossa jo neljäs viistokattoinen jäsen perinteisempää SUV-korimallia edustaville kantamalleille, tai mikäli Q8:n haluaa laskea tällaiseksi vastineeksi Q7:lle, jo viides. Vaikka emme uuden Q3 Sportbackin Suomen-hintoja vielä tiedäkään, Q4 Sportback E-Tronin, Q5 Sportbackin ja Q6 Sporback E-Tronin perusteella sen voisi laskea asettuvan kahdesta kolmeen tuhatta euroa SUV-mallista Q3:a korkeammaksi. Näin ollen puhuisimme E-Hybrid -lataushybridiversion kohdalla alkaen noin 52 000 eurosta. 2,0-litrainen TFSI-versio nelivedon kera olisi vastaavalla matematiikalla pyöreästi 60 000 euron arvoinen, mutta nämä ovat toki vasta arvauksia.

Mainos (teksti jatkuu alla)

Mainos päättyy

Periaatteessa vain kattolinja erilainen

Kuten muidenkin mainittujen Sportback-korimallisten Q-mallien kohdalla on, perän ja kattolinjan muutos on Q3 Sportbackissa käytännössä ainoa erottava tekijä SUV-malliseen Q3:een nähden. Sportback on myös kokonaispituudeltaan kolmisen senttimetriä SUV-mallia lyhyempi ja siitä puuttuvat kattokaiteet. Kokonaispituuden ero selittyy pelkästään perän koripaneelien muutoksilla.

Perustavaratilan tilavuus on 488 litraa, tosin perän muotoilu vie hiukan pois tilan korkeudesta SUV-malliin nähden. Tavaratila takapenkit kaadettuna sen sijaan on tiedossa, ja se on 1 300 -litraisena satakunta litraa SUV-mallia pienempi.

Erikoinen yksityiskohta on se, että ainakin Audin tiedotteen mukaan Q3 Sportbackin lataushybridiversion sähköinen toimintamatka on 118 kilometriä eli yhden kilometrin verran lyhyempi kuin SUV-mallilla. Viisto perä ei siis näytä tuovan Q3:een aerodynamiikkahyötyä.

Audin viistokattoiset/-peräiset katumaasturit poikkeavat monen muun kilpailijan vastaavista tuotteista siinä, että katon ja perän linja ei ole monien kilpailijoiden tapainen "ankanpyrstö". Sen sijaan perä on toteutettu pyöreästi suoralla jatkumolla laskevalla linjalla. Audi itse näkee tässä viitteitä jo tuotannosta poistuneeseen TT-urheilumalliin.

Ja niin kuin tuli jo SUV-mallin esittelyn kohdalla todettua, uusi Q3 on Sportback-muodossaankin tavallaan kokoistaan isomman näköinen eli laaja sukunäkö isompiin Q-malleihin saa sen sulautumaan isompiensa joukkoon jopa niin hyvin, että silmämääräinen erottaminen saattaa olla liikenteessä haastavaa.

Lähde: Audi

Kommentoi artikkelia

Luetuimmat