29.10.2025

Kia PV5 ajoi täydellä kuormalla, yhdellä latauksella 693,38 kilometriä – tulos riitti Guinnessin maailmanennätykseen

Kuva Kia

Testi ajettiin kuukausi sitten tavallisen liikenteen seassa Frankfurtin lähellä Saksassa.

Kian ensimmäinen Platform Beyond Vehicle -sarjan jäsen, sen ensimmäinen sähköpakettiauto ja ylipäätään sen ensimmäinen Euroopan markkinoille suunnattu hyötyajoneuvomalli sai ensi-iltansa noin vuosi sitten konseptina, ja aiemmin tänä vuonna se lanseerattiin myös tuotantoasuisena.

Kian nykytyylin mukaisesti huomiotaherättävästi muotoiltu Kia PV5 on monilla tavoilla suunnattu niin ikään huomiotaherättävän Volkswagen ID.Buzzin suoraksi kilpailijaksi.

Näitä kahta kilpakummpanusta yhdistää myös henkilöautoalusta, Kia PV5:n tapauksessa EV3- ja EV4 -malleista tuttu 400 voltin E-GMP. Tätä kautta myös PV5:n tekniikkan kestävyyttä on tullut testattua aiemmin tänä vuonna sekä liikenteen seassa tehdyn pidemmän kestävyystestin että Nürburgringin 10 000 kilometrin testin muodossa.

Tällä kertaa liikenteen sekaan jalkauduttiin puolestaan testaamaan akun suorituskykyä usein kysytyssä muodossa.

Mainos (teksti jatkuu alla)

Mainos päättyy

Ennätysten kirjan kansien väliin

Kia PV5 päätyi siis kuuluisaan Guinnessin maailmanennätysten luetteloon saavutuksellaan, johon se ylsi kuluvan vuoden syyskuun 30. päivänä Saksassa, Frankfurtin pohjoispuolella. Tavallisen liikenteen seassa toteutettu koe teki PV5:stä seuraavan ennätyksen haltijan. Kuvauksen mukaan "suurin kevyen, akkusähkökäyttöisen pakettiauton kulkema matka täydellä kuormalla ja yhdellä latauksella on 693,38 kilometriä." Ennätys koskee siis nimenomaan kevyitä sähköpakettiautoja.

Kian tiedetään valmistelevan myös suuremman sähköpakettiauton lanseerausta. Se tulee kantamaan nimeä Kia PV7.

Ennätysajon ajoivat autotoimittaja sekä auton kehitystyössä mukana ollut henkilö. Ennen ajoa auton rahtitila ja latausluukku sinetöitiin.

Ennätysauto oli varustettu suurimmalla akkukoolla, joka on 71.2 kilowattituntia. Tällä tuhdimmalla akulla auton kantavuus on 665 kiloa. Tuon kuorman auto kuljetti 58,2 kilometrin mittaisen testilenkin ympäri 12 kertaa. Ennätysajo vei 22,5 tuntia, mistä voi laskea keskinopeudeksi vain noin 30 kilometriä tunnissa.

Lenkki olikin suunniteltu simuloimaan pakettiauton tyypillistä työpäivää taajamassa, ja se sisälsi muun muassa liikennevaloja ja liikenneympyröitä. Nousumetrejäkin kertyi 370 metriä per kierros.

Lähde: Kia

Kommentoi artikkelia

Luetuimmat