11.2.2026

Puolet uuden auton hankkijoista haluaa sähköauton

Kuva Moottorin arkisto

Tuore kyselytutkimus: Joka kymmenes ajokortillinen haluaisi ostaa uuden auton kahden vuoden sisällä.

Joka kymmenes ajokortin omistavista suomalaisista haluaisi ostaa uuden auton kahden vuoden sisällä.

Kaksi kolmesta (67 %) heistä, jotka suunnittelevat täysin uuden auton hankintaa parin vuoden sisällä, kertoo budjetikseen 30 000–70 000 euroa.

Liki neljäsosa puolestaan uskoo hankkivansa uuden auton alle 30 000 eurolla – joka on kuitenkin melko vähän uusien autojen hintoihin verrattuna. Toisaalta tutkimuksen mukaan he ovat erityisen alttiita siirtymään vähän ajettuun käytettyyn autoon, jos uusi ei mahdu budjettiin.

Tiedot käyvät ilmi tänään keskiviikkona Autoalan Keskusliiton AKL Summit -tapahtumassa Espoossa julkistetusta Suuntana autokauppa – Nyt Autokaupoille 2026 -kyselytutkimuksesta. Sen on tilannut ja teettänyt Grano Diesel Oy, ja tutkimuksen on toteuttanut Bondata.

Mainos (teksti jatkuu alla)

Mainos päättyy

Puolet valitsisi sähköauton

Sähköautointo on yllättävänkin väkevää, käy ilmi Bondatan asiakkuuspäällikkö Petteri Halmelan käydessä läpi tuloksia.

On kiinnostavaa, että liki puolet (47 %) täysin uuden auton hankkivista haluaa seuraavaksi autokseen sähköauton, vaikka 48 % näistä ajaa tällä hetkellä bensiinikäyttöisellä autolla ja vain 18 % ajaa sähköautolla.

Seuraavaksi käytetyn auton hankkivista 19 % haluaa seuraavaksi autokseen sähköauton, vaikka 59 % ajaa tällä hetkellä bensiinikäyttöisellä ajoneuvolla ja vain 8 % ajaa sähköautolla.

Sähkömurros etenee kuin juna

Autoalan Keskusliiton toimitusjohtaja Tero Lausala avasi tänäisen AKL Summit -tilaisuuden Espoossa erittelemällä autokaupan nykytilaa, jossa viime vuoden ensirekisteröinnit ja käytettyjen kauppa näyttivät, että markkina hakee uutta tasapainoa.

– Henkilö- ja matkailuautojen ensirekisteröinnit laskivat hieman, mutta käytettyjen kauppa kasvoi yli 4 %. Tosin suurin kasvu nähtiin edullisissa, kuluttajalta kuluttajalle myydyissä käytetyissä autoissa. Pakettiautoissa ensirekisteröinnit kasvoivat selkeästi.

Lausalan mukaan autokaupan alhosta huolimatta on liikkumistarpeita, jotka täytyy arjessa ratkaista.

–  Asiakkaiden valinnat muuttuvat, mutta tarve liikkua ei katoa minnekään. Liikennesuoritteetkin kertovat meille sen, että sekä raskaassa liikenteessä että henkilöliikenteessä tavarat ja ihmiset liikkuvat Suomessa kuitenkin nousujohteisesti.

Lausalan arvion mukaan sähköautoistuminen etenee vauhdilla, muttei tasaisesti.

– Tänään sähköautot ovat noin 6 % Suomen autokannasta. Vuonna 2030 osuuden ennakoidaan olevan jo 18 %, ja vuonna 2035 jopa 36 %. Vertailun vuoksi, Tanskassa sähköautojen osuus henkilöautokannasta on jo 20 prosenttia.

Mikä automerkki mielessä?

Suuntana autokauppa – Nyt Autokaupoille 2026 -tutkimuksessa udeltiin sitäkin, mikä automerkki tulee vastaajille ensimmäisenä mieleen.

Merkkijakauma oli seuraava: Toyota 458 mainintaa, Volvo 375, Mercedes–Benz 246, Audi 237, Ford 228 ja BMW 213.

Kun kysyttiin eri automerkkien kiinnostavuutta, niin miehillä viiden kärjessä olivat Toyota, Volvo, Mercedes, Volkswagen ja BMW. Kärkiviisikon jälkeen miehillä tulivat Audi, Škoda, Kia, Ford, Porsche, Polestar, Nissan, Hyundai, Lexus ja Opel.

Naisvastaajilla kärkiviisikon muodostivat Toyota, Volvo, Volkswagen, Audi ja Škoda. Sen jälkeen naisilla tulivat BMW, Mercedes-Benz, Kia, Ford, Nissan, Opel, Honda, Hyundai, Peugeot ja Mazda.

Nuoret vastaajat (alle 40-vuotiaat) pitivät kiinnostavimpina BMW:tä ja Audia, kun taas iäkkäillä vastaajilla BMW oli vasta sijalla 8. Ei ole yllätys, että Mercedes-Benz, Volvo ja BMW kiinnostavat eniten korkeammissa tuloluokissa.

Mainos (teksti jatkuu alla)

Mainos päättyy

Näin tutkittiin

Torstaina julkistetun tutkimustalo Bondatan tekemän tutkimuksen tavoitteena oli selvittää auton hankintaan ja sen ylläpitoon liittyviä ostomotiiveja ja -käytöstä. Tämän lisäksi selvitettiin esimerkiksi autoilevien kuluttajien merkkiuskollisuutta, luotettavinta, turvallisinta ja suosituinta automerkkiä sekä autonhankinnan ja -huollon ostopolkuun liittyviä tekijöitä ja tiedonsaantikanavia.

Tutkimuksen kohderyhmän muodostivat ajokortin omistavat autoilevat suomalaiset. Tutkimus toteutettiin marras-joulukuussa 2025. Vastaukset kerättiin nettipaneelin sekä bannerien ja postikorttien kautta. Tutkimukseen vastasi 3 232 vastaajaa, joista suurin ryhmä oli nettipaneelissa vastanneet (2 022).

Korjaus: Lisätty 12.2. klo 12.49 tieto tutkmuksen tilaajasta Grano Diesel Oy:stä.

Kommentoi artikkelia

Luetuimmat