9.8.2025

Volkswagen lopettaa viimeisenkin ison luksusautonsa Euroopassa – Touaregin uskotaan olevan ensi vuoden jälkeen historiaa

Kuva Volkswagen

Yksi historian luku näyttää tulevan päätökseensä, kun Autocarin raportin mukaan Volkswagen olisi vuoden 2026 aikana päättämässä 24-vuotisen seikkailunsa luksusautosegmentissä. Suomen maahantuontiohjelmaan Touareg ei joka tapauksessa enää kuulu.

Ferdinand Piëch (1937 - 2019) halusi jättää toimitusjohtajan paikalta eläköityessään puumerkkinsä yhtiön historiaan, ja voimakastahtoisena henkilönä todellakin jätti. Piëchin tavoite oli nostaa Volkswagen-brändi kilpailemaan perheautoluokan lisäksi luksusautoasiakkaista.

Tavoitteen saavuttamiseksi Volkswagen lanseerasi vuonna 2001 Passatin 4,0-litraisella W8-moottorilla. Se ennakoi vuonna 2002 lanseerattuja edustussedan Phaetonia sekä luksusmaasturi Touaregia. Myös Passatin tyylikkäämpi puolisko Passat CC - sittemmin Arteon - oli ennennäkemätöntä Volkswagenia.

Kuten hyvin tiedämme, varsinkin vuoden 2015 niin kutsutun dieselgate-skandaalin jälkeen Volkswagenilla on ollut paine siirtyä takaisin valtavirtaisempien, edullisempien ja vähäpäästöisempien autojen - kansanautojen - valmistajaksi. Lähteä ovat saaneet jo aikoja sitten muiden muassa Phaeton, Beetle ja Scirocco. Myös Arteon Shooting Brakelle on luettu parasta ennen -päiväys, liftback on jo lakkautettu.

Nyt brittiläisen Autocarin tuore raportti, jossa siteerataan Volkswagenin sisäpiiriläisiä, indikoi loppua niin ikään Touaregille, joka on ollut trendikkään SUV-korimallinsa vuoksi mainituista malleista kaikkein järkevintä pitää mallistossa.

Autocarin lähteiden mukaan nykyinen, vuodesta 2018 lähtien valmistettu Touareg olisi poistumassa Bratislavan tehtaan kirjoista ensi vuoden aikana. Koska suoraa seuraajaa ei ole näköpiirissä, tämä merkitsisi ainakin nykytiedon valossa koko Touaregin siirtymistä historiaan. Touaregilla on VW-konsernin muilla brändeillä toinen toistaan hulppeampia sisaria, kuten Audi Q7/Q8, Bentley Bentayga, Lamborghini Urus ja Porsche Cayenne, jotka jatkavat konsernin lipun pitämistä korkealla tässä tärkeässä segmentissä.

Ja kuten todettua, Suomen Volkswagen-mallistosta Touaregia ei enää löydy eli täkäläisten VW-liikkeiden valikoima ei tämän uutisen myötä tule kapenemaan.

Touaregin kaikkien kolmen sukupolven elinkaari näyttää asettuvan samaan kahdeksaan vuoteen. Alun perin työnimellä Colorado kulkenut maasturi nimettiin lopulta läntisen Saharan alkuperäiskansan, tuaregien, mukaan.

Mainos (teksti jatkuu alla)

Mainos päättyy

Volkswagen ja Porsche menivät käsi kädessä kohti tuntematonta

Vuonna 2002 nähtiin ennenkuulumattomia uutuuksia paitsi Volkswagenilta, myös Porschelta. Volkswagen oli uusilla vesillä luksusautosegmentissä, Porsche puolestaan maasturisegmentissä. Näin Porsche ja Volkswagen tekivät luksusmaasturista yhteisen projektin, jonka myötä syntyivät Porsche Cayenne ja Volkswagen Touareg. Muutamaa vuotta myöhemmin samalle perustalle tehtiin myös ensimmäisen polven Audi Q7.

Faceliftattu 1. polven Touareg 5.0 V10 TDI kiskomassa Boeing 747 Jumbojetiä.

Volkswagen Touaregia on valmistettu kolmen sukupolven ajan. Ensimmäisessä sukupolvessa vuosina 2002 - 2010 Touaregissa nähtiin Piëchin kaikkein hurjimmat visiot, kun kansanvaunuun asennettiin jopa 5,0-litrainen dieselkäyttöinen V10. Toisessa ja kolmannessakin sukupolvessa autoon on saanut diesel-V8:n, ja kolmannessa myös vähän trendikkäämmän lataushybridin.

Epäsuorana korvaajana 7-paikkainen Tayron

Jos ja kun Touareg todella lähtee ensi vuonna Volkswagenin Euroopan lippulaivamaasturin paikalta pois, sen korvaajaksi asettuu epäsuorasti uutuusmalli Tayron.

Tayron perustuu Tiguaniin eli edustaa yhtä pykälää Touaregia pienempää kokoluokkaa. Tayron on myös selvästi edullisempi vaihtoehto Touaregille.

Tayron häviää Touaregille muutamilla suorituskyvyn osa-alueilla, ehkä mainittavimpana jarrullisessa perävaunumassassa, joka on Touaregissa 3 500 kiloa ja Tayronissa maksimissaan 2 500 kiloa - joka on toki hyvä lukema Tayronin kokoluokassa. Toisaalta Tayron on Touaregista poiketen 7-paikkainen eli tässä suhteessa jopa isompaa "edeltäjäänsä" monipuolisempi.

Lähteet: Autocar, Volkswagen

Mainos (teksti jatkuu alla)

Mainos päättyy

Kommentoi artikkelia

Luetuimmat