14.8.2026

Käytännössä viimeinenkin iso länsieurooppalainen ”täyden palvelun” lentoyhtiö luopuu ilmaisista aterioista lyhyillä ja keskipitkillä lennoillaan

Kuva Benjamin Helander
KUVA: KLM / Amy van Leiden

KLM tarjoaa vielä hetken verran myös lyhyimmillä lennoillaan "ilmaisen" täytevoileivän, mutta siirtyy lokakuusta alkaen ennalta tilattavaan, maksulliseen ateriapalvelumalliin.

Upouudet Airbus- ja Embraer-koneet eivät ole ainoa isohko uudistus, joka Hollannin kuninkaallisen lentoyhtiön eli KLM:n lyhyille ja keskipitkille lennoille on nyt luvassa. Kuten KLM:n omasta, 10. elokuuta päivätystä tiedotteesta käy ilmi, hollantilaisyhtiö aikoo muuttaa isolla kädellä ateriapalvelumalliaan Euroopan-lennoillaan.

KLM:n päätös ei ole historiallinen pelkästään yhtiön itsensä kannalta, vaan myös laajemmin isojen ja tunnettujen eurooppalaislentoyhtiöiden kannalta.

Noita lentoyhtiöitä kutsutaan usein nimellä "täyden palvelun lentoyhtiö", kielillä todettuna "full-service airline", erotuksena halpalentoyhtiöistä. KLM on kuitenkin ollut viimeinen ilmaisen aterian kaikilla lennoillaan tarjoava "täyden palvelun lentoyhtiö" geopoliittisella alueella, jota kutsumme läntiseksi Euroopaksi.

Jo paljon KLM:ää aiemmin esimerkiksi sellaiset isot nimet kuin British Airways, Iberia, Lufthansa, SAS ja Finnair ovat luopuneet kaikista ilmaisista aterioista lyhyillä ja keskipitkillä lennoillaan. Tilalla on erikseen tilattavia ja maksettavia aterioita sekä jokin ilmainen juoma, vähintään vesi, mutta usein myös kahvi, tee tai mehu. Jotkin lentoyhtiöt, kuten Air France ja British Airways, tarjoavat juoman yhteyteen jotain pientä kastettavaa. Espanjalaisen Iberian kohdalla hauska yksityiskohta on se, että koska ilmaisen aterian tarjoamisesta on luovuttu alle 4,5-tuntisilla lennoilla, eräällä yhtiön pisimmistä lennoista manner-Euroopassa ateria kuitenkin tarjotaan. Tuo lento on Madrid-Rovaniemi.

Finnairin tapauksessa joka lennolla ilmaiseksi tarjottava erikoisuus on tietysti maailmankuulu mustikkamehu.

Joku voisi ehkä jopa kysyä, missä se "täysi palvelu" enää näkyy halpalentoyhtiötuotteisiin verrattuna.

Se ei löydy enää hintaan kuuluvasta ateriasta, ei keskimäärin myöskään matkatavaroiden painorajoituksista, ei lennonaikaisista viihdepalveluista, eikä varsinaisesti edes jalkatilojen kaltaisista asioista.

Ehkä yksi ainoita jäljellä olevia erottavia tekijöitä on se, että niin kutsutut täyden palvelun yhtiöt tarjoavat ylemmän matkustusluokan, joka toki läntisen Euroopan kontekstissa ja kapearunkokoneissa tarkoittaa sitä, että keskimmäinen istuin on tyhjä ja että hintaan kuuluu ateria.

Tässä kohtaa ei sovi unohtaa sitä, että myös meikäläisessä halpalentoyhtiökentässä on tarjolla ylempi matkustusluokka sen jälkeen, kun saksalainen halpalentoyhtiö Eurowings lanseerasi Premium BIZ -tuotteensa, joka on vieläpä tasokkaampi kuin bisnesluokka useimpien länsieurooppalaisten täyden palvelun lentoyhtiöiden kapearunkokoneissa.

KUVA: Eurowings

Mitä siis onkaan "täysi palvelu" riviltä 8 eteenpäin?

Mainos (teksti jatkuu alla)

Mainos päättyy

Yli 200 miljoonan leipäsiivun jälkeen

KLM:n päätös seurata kilpailijoidensa esimerkkiä tarkoittaa ilmeisesti ainakin sitä, ettei aterian tarjoaminen näillä lennoilla ole tuonut hollantilaisyhtiölle mitenkään merkittävää kilpailuetua. Päätös tarkoittaa myös sitä, että yksi leipomo Hollannissa menettää melkoisen kontrahdin.

Leipä on muinainen keksintö, ja keskeinen osa ruokakulttuuria. Leipä on taloudellinen tehdä, kätevä pakata, helppo syödä, ja lisäksi se on ravitsevaa ja täyttävää. Se on myös hyvin neutraali vaihtoehto tarjottavaksi valtavalle määrälle erilaisia ihmisiä. Kuvassa on KLM:n lennolla Helsingistä Amsterdamiin omenamehun kera tarjoiltu juustopestovoileipä, joka on nyt hyvinkin katoava luonnonvara. KUVA: Tarja Helander

Kuten NL Times tietää kertoa, viimeisten 13 vuoden ajan KLM:n kuuluisiin ja totta kai hyvin juustoisiin täytevoileipiin sen varsinaisen leivän on leiponut Harmelenista kotoisin oleva leipomo nimeltä Bakkerij Carl Siegert. KLM on ollut tällaiselle leipomolle melkoisen suuri asiakas, ja leipäsiivuja onkin tullut näiden vuosien aikana toimitettua yli 200 miljoonaa kappaletta.

Mutta nyt Bakkerij Carl Siegert siis menettää tämän suurasiakkaansa, kun KLM näistä ikonisista juustovoileivistään luopuu.

KLM:n tiedotteessa uutinen tuodaan toki esiin se kärki edellä, että "KLM kutsuu asiakkaansa 'Grand Café KLM:ään". Grand Café KLM on hollantilaisyhtiön uusi ateriapalvelukonsepti, jossa esimerkiksi poke powlin tai Caesar-salaatin voi tilata ennakkoon tai vaihtoehtoisesti lennon aikana voi ostaa lohta ja kananmunaa sisältävän rullan tai hedelmää ja siemeniä sisältävän jogurtin.

KUVA: KLM

Jatkossakin KLM tulee tarjoamaan uudistuksen vaikuttamilla lennoillaan ilmaiseksi kahvin, teen, veden tai appelsiinimehun sekä stroopwafelin eli sen kuuluisan hollantilaisen siirappivohvelin kylkeen kastettavaksi.

Toisaalta...

Toisaalta ilmaisen aterian käsite lennoilla on tähänkin asti ollut enemmän tai vähemmän illuusio. Eihän yksikään lentoyhtiö todellisuudessa jätä laskematta mitään tarjottaviaan lentolipun hintaan.

KUVA: KLM

Kun unkarilainen ultrahalpalentoyhtiö Wizz Air avasi - nyttemmin jo lakkautetun - reittinsä Airbus A321XLR -koneillaan Lontoosta Saudi-Arabian Jeddaan, kyseeseen tuli seitsemän tunnin lento halpalentoyhtiön tapaan täyteen pakatussa kapearunkokoneessa ilman edes kahvitarjoilua.

Kysymyksiin tuosta konseptista yhtiön toimitusjohtaja vastasi, että lentokoneessa tarjoiltu "ilmainen" kahvikupillinen on todennäköisesti kallein kahvikupillinen, jonka tavallinen ihminen tulee ikinä juoneeksi. Tässä voi olla perää.

Lähteet: KLM, NL Times

Mainos (teksti jatkuu alla)

Mainos päättyy

Vähintään vuosikymmenen suurin lentoreittiuutinen Suomessa on täyttä totta, kun kaikkien aikojen ensimmäinen lento EK167 laskeutui Helsinki-Vantaalle

Embraerin E2-sarjan hienoon lentotietokoneeseen iski lukuisia lentoja perunut GPS-häiriö – Finnairin tuleviin uutuuskoneisiin vika ei varmastikaan ehdi vaikuttaa

Finnair valittiin taas Pohjois-Euroopan parhaaksi lentoyhtiöksi – Euroopan kärkeen on kuitenkin matkaa

Tanskalainen Simone teki tällä pikkuisella Piper Coltilla vaaralliset ”mathiasrustit” Afganistanin Kabuliin toteuttaakseen afgaanitytön unelman lentämisestä

Mannertenvälinen Gulfstream-liikesuihkukone toi Googlen väen Helsinkiin historiallisen investoinnin myötä – soittaako koneen edellinen omistaja J. C. Bamford kelloja?

Syyskuun 11. päivän terroriteot olivat tähänastisen 2000-luvun toiseksi suurin kriisi lentoliikenteessä, mutta ylivoimaisesti kauaskantoisin – vanhat kuvat kertovat, miksi näin

Tuokohan Qatar Cargo aikanaan uutuusjätti Boeing 777X:n ensimmäisenä Suomeen, kun se nyt avasi ennennäkemättömän rahtitukikohdan 777F:llä Helsingissä?

Lentoyhtiö Norwegian ottaa myös yleisöltä vastaan vinkkejä uusista ”pyrstösankareista” – nykyisiä kriteerejä voisi tosin kuvailla jopa hieman traagisiksi

Air France luopuu oudosta ”baby busista” nyt lopullisesti – näin vuonna 2003 käyttöönotetusta tyypistä tulee ensimmäinen matkustajakäytöstä kokonaan hävinnyt Airbus

Kommentit (1)

  • ESA KAUNISTO

    Eikä siinä vielä kaikki. KLM sekä saman allianssin Air France on tarjonnut olutta ja viiniä muilla kuin aamulennoilla. Ja lennot ovat pääsääntöisesti olleet edullisempia kuin meidän omalla kalliilla halpalentoyhtiöllä Finnairilla.

Kommentoi artikkelia

Luetuimmat