Peräti kahden eri kuljettajan saman kauden aikana ajama Toro Rosso-Honda STR14 on tilaisuus omistaa moderni F1-auto lopulta yllättävänkin huokeaan hintaan

Ranskalaiskuljettaja Pierre Gasly ajoi tällä autolla kauden 2019 Brasilian GP:n toiselle sijalle, mikä oli kova suoritus Red Bullin "farmitallilta". Listauksessa auton taustasta paljastuu kiintoisia yksityiskohtia.

Formula 1 -kausi 2019 päättyi - kuten viisi kautta sitä aiemmin ja kaksi sen jälkeen - Mercedes-tallin maailmanmestaruusjuhliin. Lewis Hamilton voitti kuljettajien mestaruuden, perässään tallikaverinsa Valtteri Bottas ja kolmannella sijalla Red Bullin Max Verstappen. Mercedes voitti myös valmistajien maailmanmestaruuden, siinä missä Ferrari ylsi toiselle sijalle ja Red Bull kolmannelle.

Kesken kautta nähtiin myös erikoinen vaihtoepisodi, kun Red Bull -talli ja sen "farmitalli", silloiselta nimeltään Toro Rosso, nykyiseltä nimeltään Racing Bulls, vaihtoivat yllättäen kaksi kuljettajaa päikseen. Red Bullilla Verstappenin rinnalla kautensa aloittanut ranskalainen Pierre Gasly vaihdettiin Toro Rossolla aloittaneeseen, Thaimaata edustavaan Alexander Alboniin. Gasly jatkoi kauttaan Toro Rossolla venäläisen Daniil Kvyatin rinnalla.

Näin tämänkertaisesta huutokauppahelmestämme tuli harvinaisella tavalla kahden eri kuljettajan auto.

Huutokauppahelmet ei muuten ole tänään erehtynyt päivästä. Koska elokuu on hienojen huutokauppojen luvattu kuukausi, Moottori päätti pistää tässä kuussa Huutokauppahelmet tuplana. Näin esiin pääsee ehkä myös sellaisia kohteita, jotka eivät välttämättä normaaliin sykliin mahtuisi mukaan.

Mainos (teksti jatkuu alla)

Mainos päättyy

Tällä noustiin podiumille

Kuten hyvin tiedämme, Formula 1 -sarjassa ravintoketju on muodoltaan pyramidi. On ehkä yksi, kaksi tai kolme tallia, joiden kuljettajilla on realistiset mahdollisuudet taistella maailmanmestaruudesta. Sitten ovat sellaiset tallit, jotka taistelevat ahkerasti pistesijoista ja joilla on oikein hyvänä päivänä mahdollisuus nousta osakilpailussa palkintokorokkeelle. Pohjalla ovat tallit, joille pistesijatkin ovat tiukassa.

Näistä Red Bullin farmitalli, silloinen Toro Rosso-Honda (Toro Rosso on italiaksi Red Bull), edusti tuota keskimmäistä kategoriaa. Talli on muuten entisen Minardi-tallin seuraaja formuloissa, ja siksi se edustaa Italiaa.

Toro Rosson kauden 2019 auto, Toro Rosso-Honda STR14, saavutti kaksi palkintokorokesijaa, ensimmäiset koko tallille sitten kauden 2008 ja tuolloin kovaa nousua tehneen Sebastian Vettelin.

Daniil Kvyat ajoi omalla autollaan Espanjan GP:n kolmanneksi osittain sadekelin aiheuttamien tapahtumien kautta.

Pierre Gasly puolestaan tuli toiseksi Brasilian GP:ssä São Paulon Interlagosin radalla nimenomaan tällä autoyksilöllä, alustanumerolla STR14-04.

Lisäksi Albon ja Gasly ajoivat tällä autolla pistesijoille eli vähintään kymmenen parhaan joukkoon Monacossa, Saksassa ja Unkarissa (Albon) sekä Belgiassa, Singaporessa, Japanissa, Meksikossa ja Brasiliassa (Gasly). Auto paransikin selvästi juoksuaan loppukautta kohti myös teknisessä mielessä.

Tässä Bonhamsin listauksessa, jonka yksityiskohtiin palataan tuonnempana, kerrotaan muutamia mielenkiintoisia tietoja Toro Rosso-Honda STR14:n tekniikasta ja kehityksestä.

Auton kehityksen vetovastuussa oli tiimin uusi tekninen johtaja Jody Eggington. Koska talli oli ja on Red Bullin alaisuudessa, päästiin STR14:n kehityksessä hyödyntämään suoraan päätallin edellisen kauden oppeja. STR14:n etujousituksen komponentit sekä perä jousitusratkaisuineen ja vaihdelaatikkoineen olivatkin käytännössä suoraa lainaa Red Bullin kauden 2018 RB14-tyypin autosta.

Tässä oli yksi haaste. Nimittäin edellisellä kaudella Red Bull oli vielä käyttänyt pääsponsorinsa TAG Heuerin nimelle brändättyä Renaultin voimayksikköä. Kaudelle 2019 Red Bullin molemmat tiimit vaihtoivat Hondan moottoriin, jossa oli Renaultin ratkaisusta täysin poikkeava, jaettu turbojärjestelmä. Tämän johdosta edelliskauden Red Bullista peritty 8-vaihteinen vaihdelaatikko oli aivan turhan pitkä kauden 2019 Toro Rossoon. STR14 olikin kolmanneksi pisin F1-auto kaudella 2019.

Toro Rosso-Hondan auto oli kauden 2019 aika-ajoissa keskimäärin 1,6 sekuntia voittajatalli Mercedeksen autoa hitaampi.

Toro Rosso-Honda STR14, vm. 2019 - Bonhams

Bonhams on listannut tämän Formula 1 -harvinaisuuden osana The Laguna Seca Auctionia, joka järjestetään Yhdysvaltain Kaliforniassa 13. elokuuta. On hyvin harvinaista nähdä modernin ajan F1-auto, vieläpä jollain tasolla menestynyt sellainen, huutokaupan listoilla.

Auto on muutoin varsin kokonainen ja alkuperäisasuinen, mutta Hondan valmistama RA619H-tyypin voimayksikkö siitä puuttuu. Honda on ottanut moottorin talteen, ja tilalla ovat metalliset vahvistukset, jotka pitävät sen sijasta auton koria kasassa. Tämä saattaa olla yksi yksityiskohta, joka tekee autosta äkkiseltään ajateltuna yllättävänkin huokean. Miljoonahintojen sijaan auton etukäteinen hinta-arvio asettuu 550 000 ja 720 000 euron välille.

Kuka tahansa auton ostaakaan, se tulee moottorittomana päätymään staattiseksi osaksi jotain hyvin hienoa autokokoelmaa.

Ulkoa päin nähtäviltä osiltaan täydellisen näköisen auton mukana tulee kaksi rattia, joista toinen on kuljetusten ajaksi autoon asennettu siirtoratti ja toinen puolestaan aito kilpailuratti. Alkuperäinen suojapeitekin mukana tulee, kuten myös kahdet renkaat sekä yksi varaetusiipi.

Lähteet: Bonhams, Formula 1

Mainos (teksti jatkuu alla)

Mainos päättyy

Kommentoi artikkelia

Luetuimmat