17.3.2026

Tavallista Toyotaa silloin ja nyt – kun C-HR+ kohtasi DX:n

Kuva Aake Kinnunen
Päivän kuva Toyota C-HR+ Corolla DX 12 valve Toyotat ennen nyt

Toyotan koeajoreitti Portugalissa muistutti siitä, mitä oli ennen.

Portugalin Algarvessa ajopäivä on kääntymässä iltaan upouuden Toyota C-HR+:n koeajotapahtumassa. Useamman päivän ajan olemme kiinnittäneet huomiota paikallisen Turismo-matkailutoimiston pihalla olevaan Corollaan.

E80-Corolla on nähnyt parhaat päivänsä kauan sitten, mutta noin nelikymppinen auto on ikäänsä nähden kohtuullisessa kunnossa. Kyljissä lukee haalistuneesti COROLLA 12 VALVE, eli kolmiventtiilinen 2E-mylly löytynee edelleen keulalta. Vasen takaovi on melkein yhtä vihreä kuin C-HR+:n vihreänharmaa väritys. Auringossakin on vietetty aikaa ikkunakehysten haalistumisesta päätellen. Ihailtavasti kaupungilla vietetyistä öistä huolimatta auto on saanut olla rauhassa.

Corollan hinta Suomessa oli jokseenkin 63 000 markkaa, siis 25 300 euroa nykyrahaa. Siihen nähden 40 000 euron yli kohoava C-HR+ on hintava ehdotus, mutta on autojen tiloissa ja tekniikoissakin tapahtunut kehitystä.

Mainos (teksti jatkuu alla)

Mainos päättyy

Kommentoi artikkelia

Luetuimmat