3.4.2026

Hero of the Seas on neljännen Turussa rakennettavan Icon-jättiristeilijän nimi, ja jokunen uusi maailmanennätys on sen homman nimi

Kuva Royal Caribbean, Benjamin Helander

"Merten Sankarin" on määrä aloittaa uransa Miamista vuonna 2027 muun muassa suuremmalla määrällä uima-altaita ja ravintoloita kuin yksikään toinen laiva. Lisäksi siinä voi majoittua täysin ultimaattisessa puumajassa.

Amerikkalainen loistoristeilyvarustamo Royal Caribbean International jatkaa vuosikymmenien perinnettään rakennuttaa laivojaan Suomessa sekä lähes yhtä pitkää perinnettään planeetan suurimmista risteilyaluksista Icon-luokallaan. Tuon luokan alukset ovatkin 250 000 GT:n bruttovetoisuudellaan tukevasti planeetan suurimpia, ja Royal Caribbean on edelleen tälläkin päivämäärällä planeetan suurin risteilyvarustamo. Toki tiedättekin jo, kuinka tämä menee.

Icon-luokan nimialus, Icon of the Seas, luovutettiin Meyer Turun telakalta Royal Caribbeanille vuonna 2023, Star of the Seasin seurattua perässä viime vuonna, ja Legend of the Seasin seuratessa perässä tulevana kesänä.

Kuten Moottori hiljattain paikan päältä kertoi, Hero of the Seas alkaa pikku hiljaa muistuttaa laivaa. Tämäkin uutuus rakennetaan nykyaikaisella lohkometodilla, niin kuin kuvan leijuva komentosilta osoittaa.

Tällä hetkellä telakalla nousemassa on yhteensä kolme jättiä, kun viimeistelyssä olevan Legend of the Seasin perässä rakennetaan jo kahta seuraavaa.

Juuri äsken saimme tietää, että Legendiä seuraavan, työnimellä Icon 4 kulkeneen aluksen nimeksi on valittu Hero of the Seas.

Tässä kuvassa näkyvän edistymisasteen ja seuraavan kuvan tilanteen välillä on vain reilun kuukauden väli, mikä on hyvä osoitus lohkorakentamisen tehokkuudesta.

Koska Legend of the Seas on kierrätetty nimi, ainakin allekirjoittanut epäili myös tämän neljännen Icon-luokkalaisen saavan nimen, joka olisi ollut jo jollain historiaan siirtyneellä Royal Caribbeanin aluksella. Näin asia ei kuitenkaan ole, vaan Hero of the Seas on kokonaan uusi nimi.

Tämäkään nimi ei kuitenkaan tee minkäänlaista poikkeusta Royal Caribbeanin yli 30 vuotta käytössä olleelle alusten nimeämispolitiikalle, jossa jokin ylentävä, kaunis tai mahtipontinen sana yhdistetään tuttuun -of the Seas -päätteeseen.

Muista näitäkin laivoja, kun seuraavan kerran asioit terveyspalvelussa tai ajat valtatien uudella asfaltilla.

Mainos (teksti jatkuu alla)

Mainos päättyy

Eniten uima-altaita merellä

Merten Sankari tulee siis debytoimaan elokuussa 2027 Miamista lähtevällä neitsytmatkallaan. Alusta rakennetaan täten vielä reilusti yli vuoden päivät, mutta valmistuessaan sen pitäisi kantaa päällään ennätyksiin oikeuttavia toimintoja, kuten Royal Caribbean tuoreessa tiedotteessaan kertoo.

Royal Caribbeanin jättialuksilta tuttuja "naapurustoja" (neighbourhood) Herolla tulee olemaan kahdeksan, ja niiden lomaan tullaan rakentamaan peräti yhdeksän toisistaan erillistä uima-allaskokonaisuutta, enemmän kuin yhdelläkään toisella laivalla. Yksi näistä allaskokonaisuuksista on nimeltään Category 6, ja se tulee olemaan merten suurin uima-allas. Category 6:ssa tullaan näkemään myös merten ensimmäinen vesiliukumäki, joka on liitetty laivan savupiippuun. Muiden Icon-luokkalaisten tavoin Heroon tulee kaksi savupiippua.

Vaikka pelkästään aikuisille tarkoitetut adult-only-risteilyalukset ovat tällä hetkellä jonkinlainen trendi, tulee Hero of the Seas sisarustensa tavoin toivottamaan lapsiperheet tervetulleeksi. Monet toiminnot onkin suunniteltu siten, että niistä voi nauttia koko perheen voimin pikkulapsista aina isovanhempiin asti.

Näiden lisäksi kuitenkin aluksen yhdeksästä uima-allaskokonaisuudesta on suunniteltu aikuisia varten. The Hideaway -keidas aikuisille koostuu kahdesta uima-altaasta ja - kuinkas muutenkaan - merten suurimmasta allasbaarista.

28 ravintolaa, kokkikursseja kaikenikäisille

Erilaisia ravintoloita Hero of the Seasille tulee peräti 28 kappaletta, ja sekin on luonnollisesti uuteen ennätykseen oikeuttavamäärä ravintoloita yhdessä laivassa.

Takuuvarmoja hittejä laivalla ovat italialaiset tai italialaistyyppiset ravintolat, jollaisia Hero of the Seasilla tullaan näkemään useampia. Esimerkiksi Giovanni’s Italian Kitchen & Wine Bar tulee tarjoamaan perinteisempää italialaisen ravintolan tuntua, kun taas Sorrento's on koko perheen pitsapaikka.

Havainnekuva Orleans Parish Supper Clubin tulevasta eleganssista

Sushiakin laivalta tulee samaan, muun muassa Izumi-ravintolasta. Totta kai mukana on myös Karibian alueen herkkuja ja tunnelmaa uuden Orleans Parish Supper Club -ravintolan myötä, jossa cajun-keittiö ja kreolikulttuuri yhdistetään gourmet-annoksiin. Meksikolaisen ruuan ystäville tarjolle tulee muun muassa El Loco Fresh, eikä myöskään hampurilais- ja pihvipaikkoja ole amerikkalaiselta risteilyalukselta unohdettu.

Aquadome Market laivan keulaosan hurjassa lasikupolissa tulee niin ikään tarjoamaan entistä laajemman kattauksen herkkuja.

Miten olisi pieni kokkikurssi risteilyn lomassa huippukokkien opastamana?

Tämän kaiken lisäksi Royal Caribbean kertoo aluksen Surfside-naapurustoon tulevan ravintolan, jossa koko perheen on innostavalla tavalla mahdollista oppia valmistamaan laivalla tarjottavia suosikkiannoksia.

Mainos (teksti jatkuu alla)

Mainos päättyy

Tällaista puumajaa et ole ennen kokenut

Myös majoittuminen laivalla laitetaan Hero of the Seasin myötä uusille ulottuvuuksille.

The Ultimate Family Treehouse on juuri niin ultimaattinen puumaja kuin miltä se kuulostaakin. Jopa 12 hengelle tarkoitetusta supersviitistä voi nauttia vaikkapa isovanhempien tai ystäväperheen kanssa.

The Ultimate Family Treehouse on todellakin jollain tavalla puumajan muotoon rakentuva, perheille tarkoitettu supersviitti, joka ulottuu peräti kolmelle kannelle. Huipulta löytyy oma kattoterassi yksityisine porealtaineen ja sen alapuolelta kaksi makuuhuonetta omine kylpyhuoneineen ja parvekkeineen.

Aivan oikean puumajan hengessä The Ultimate Family Treehouse tulee sisältämään myös varsin laajan teen hideout -alueen, johon perheen nuoriso-osasto voi vetäytyä hetkeksi omiin oloihinsa kaiken paljouden keskellä.

Lähde: Royal Caribbean International

Kommentoi artikkelia

Luetuimmat