Käytetyt erikoisuudet: vuoden 2025 kymmenen suosituinta erikoisuutta

Kuva Nettiauto, Nettikone, Nettivene

Ruotsalaisvalmisteisia erikoisuuksia löytyy top 10:stä useampikin, mutta eräs kompakti japanilaiscrossover nousi erikoisuudessaan kaikkien edelle.

Vuoden 2025 viimeisessä käytettyjen erikoisuuksien slotissa on aika palata viimeisiin 52 erikoisuuteen, ja poimia niistä kymmenen lukijoita eniten kiinnostanutta. Mukana on ollut enimmäkseen henkilöautoja, mutta myös muiden ajoneuvoluokkien sekä kulkuvälinetyyppien edustajia. Tilastojen mukaan henkilöautot ovat olleet eniten juttusarjan seuraajien mieleen.

Lähdetäänpä siis käymään läpi Käytettyjen erikoisuuksien vuoden top 10:tä käänteisessä järjestyksessä, päättäen listaus koko vuoden suosikkiin.

Mainos (teksti jatkuu alla)

Mainos päättyy

10. sija - Jeep Grand Cherokee SRT Trackhawk

Kymmenenneksi suosituimmaksi erikoisuudeksi nousi bensarosvo Lohjalta, tosin alun perin Ruotsista ja tietenkin ihan alkujaan Detroitista.

Kyseessä on muskelimaasturi, joka on kaikkien aikojen tehokkain katulaillinen ja tehdasvalmisteinen Jeep. Auton 6,2-litrainen V8 tuottaa 710 hevosvoimaa. Niillä eväin auto kulkee 290 km/h, kiihtyy nollasta sataan 3,7 sekunnissa, ja kuluttaa bensiiniä yhdistettynä 16,8 l/100 km.

9. sija - Porsche Cayenne

Muutoinkin usein mielipiteitä ulkonäöllään jakava ensimmäisen sukupolven Porsche Cayenne oli oikein elementissään näiden maastoviritysten kera.

Vuosimallin 2008 Cayenne Turbossa oli 4,8-litrainen V8, jonka tuottamat 500 hevosvoimaa valjastettiin tässä tapauksessa etenemiskyvyn tuottamiseen, ja mikäli sekään ei riittänyt, käytössä oli vielä vinssi.

8. sija - Saab 9-5 II

Saabin viimeinen Ruotsissa valmistettu uusi malli oli toisen sukupolven 9-5. Se on iso pala Saabin historiaa, ja Saab tunnetusti kiinnostaa suomalaisia erityisellä tavalla. Tässä yksilössä erityisen erikoista oli kuitenkin sen 15 vuodessa kerryttämä mittarilukema, 674 000 kilometriä.

Saabeja ei ole tehty kohta 15 vuoteen, joten varsin karu totuus on se, että ainoa keino pitää tämä monien rakastama ruotsalaismerkki elossa on pitää olemassaolevat autot liikenteessä. Väistämätön seuraus tästä ovat alati kasvavat mittarilukemat.

Mainos (teksti jatkuu alla)

Mainos päättyy

7. sija - Porsche 718 Cayman GT4 RS

Listauksen toinen Porsche vei meidät metsän siimeksestä moottoriradalle. 718 Cayman GT4 RS on 718 Caymanin ratakireä huippumalli, joka lanseerattiin vuoden 2021 lopulla. Tämä yksilö edusti vuosimallia 2022, mutta sillä oli ajettu hädin tuskin ollenkaan.

500-hevosvoimaisella vapaastihengittävällä bokserilla varustettu erikoisuus kulkee 315 km/h ja kiihtyy nollasta sataan 3,4 sekunnissa. Lisäksi sillä on kyky hämätä Euroopan unionia, sillä sen rajoitettu valmistusmäärä on säästänyt sen muusta 718-mallistosta poiketen EU:n GSR2-asetusten tuomalta de facto -myyntikiellolta.

6. sija - Peugeot 505 Break 4x4 Dangel

Hienon palasen nelivetoisten henkilöautojen historiaa tähän top 10 -listaukseen tuo farmarimallinen Peugeot 505 Dangelin toteuttamalla nelivedolla.

Lujan ja tilavan auton maineensa ansainnut Peugeot 505 ei juuri peittele vetotapaansa, mikä oli vielä 1980-luvun nelivetoisissa henkilöautoissa tavallista. Nykyisin vastaavaa tuotetta kutsuttaisiin elämäntapafarmariksi, mutta toisaalta harvassa nykyvastineessa on esimerkiksi alennusvaihteita, toisin kuin tässä Peugeotissa.

5. sija - Scania K114 Carrus Star 602

Tässä kohtaa listauksessa tulee vastaan ajoneuvo, joka ei ole henkilöauto. Se on Scania K114 Carrus Star 602 -keikkabussi, joka on kuulunut vuonna 1984 perustetulle, iskelmämusiikkia soittavalle Finlanders-yhtyeelle.

Bändillä oli ollut ongelmia aiemman keikkabussinsa kanssa, mutta tämä Scania oli palvellut sitä ilmeisen hyvin.

Mainos (teksti jatkuu alla)

Mainos päättyy

4. sija - Toyota Caldina GT-T

JDM-osastolta listaukseen on päätynyt japanilaiserikoisuus, joka perustuu eurooppalaiseen ei-niin-erikoisuuteen.

Kyseessä on meikäläisille markkinoille Isossa-Britanniassa valmistetun Toyota Avensiksen japanilaisvalmisteinen elämäntapaversio Toyta Caldina 260-hevosvoimaisella turbomoottorilla ja nelivedolla.

3. sija - Volvo XC90 V8

Niin turvalliseen Volvon perhemaasturiin saatiin asteen verran vaarallisuutta, kun siihen asennettiin Volvon yhteistyössä Yamahan kanssa kehittämä 4,4-litrainen V8-moottori. Se oli saatavilla XC90:n ensimmäiseen polveen, ja samaan aikaan myös toisen polven S80-sedaniin. Volvoon toisinaan yhdistettyyn merihenkisyyteen sopii hyvin se, että moottoriin on lainattu piirteitä Yamahan venemoottoreista. Erikoisuutta alleviivaa sekin, että moottori on sijoitettu poikittain.

Rovaniemeläisen yksityisen myyjän myymä yksilö kiinnosti Moottorin lukijoita varsin odotetussa laajuudessa, saavuttaen tilastossa pronssisijan.

2. sija - Volvo 740

Volvoilla ja ylipäätään ruotsalaisvalmisteisilla autoilla jatketaan myös hopeasijan haltijan kohdalla.

Tässä tapauksessa erityistä mielenkiintoa ei varmaankaan herättänyt itse Volvo 740, joita näkee toisinaan edelleen liikenteessä, vaan se, että Volvo 740:tä oli jatkettu kahdella lisäovella. Seitsenovinen ja kahdeksanpaikkainen farmarilimusiini olikin melkoinen ilmestys.

Mainos (teksti jatkuu alla)

Mainos päättyy

1. sija - Nissan Juke

Suvereenisti ykkössijalle päätyi Nissanin kompakti crossover-malli Juke. Automallina Nissan Jukea ei ehkä pidetä erikoisuutena, vaikka se onkin omaperäisesti muotoiltu. Tämän vuosimallia 2010 edustavan yksilön erikoisuus kumpusikin aivan omalaatuisista yksityiskohdista.

Toivokaamme edelleenkin hartaasti, että Juken kuljettaja on kunnossa sen jäljiltä, että metsäautotien puomi on seivästänyt auton keulan, pysähtyen kenties juuri ja juuri ennen kuljettajan päätä tai kaulaa. Myynti-ilmoituksessahan tosin kehuttiin, että auto oli hyvässä kunnossa ja juuri katsastettu, mitä nyt puomi tullut lasista läpi.

Tämä Nissan Juke päätyi paitsi vuoden luetuimmaksi Käytetyksi erikoisuudeksi, myös koko juttusarjan tähänastisen historian luetuimmaksi tapaukseksi. Ei näitä voi käsikirjoittaa.

Ja vielä kirjoittajan omat suosikit

Käytettyjen erikoisuuksien kirjoittaja haluaa vielä nostaa omat suosikkinsa vuoden varrelta lukijoiden suosikkien rinnalle.

Jos lähdetään liikkeelle erikoisuuksista, jotka eivät ole autoja, ykkösesimerkiksi on pakko nostaa miinalautta M415 Olev. Tämä Länsi-Saksan laivastoa alun perin palvellut Frauenlob-luokan miinalautta Diana lahjoitettiin Virolle tämän itsenäistyttyä Neuvostoliiton alta. Nyt alus odottaa kohtaloaan Noblessnerin satamassa Tallinnan länsiosassa, ja on siis ollut myynnissä Nettiveneessä.

Henkilöautopuolelta erikoisia ja toisiinsa varsin räikeän kontrastin muodostavia erikoisuuksia olivat myös esimerkiksi Kaustisille eksynyt Lontoon-taksi Austin FX4 sekä tiettävästi ainoa Lamborghini Murciélago LP640-4 kiinteällä takaspoilerilla.

Kun superautojen makuun päästään, unohtaa ei sovi myöskään Ferrari Purosangueta, joka oli ainakin tuossa hetkessä kallein Nettiautossa listattu auto.

Hienoa käsityötaitoa ja varsinkin näin Moottorin 100-vuotisjuhlavuonna sopivaa historian siipien havinaa meille esitteli puolestaan tämä näyttävästi maalattu MAN TGE -retkeilyauto, joka oli varsinainen liikkuva tribuutti Maschinenfabrik Augsburg-Nürnbergille ja Rudolf Dieselille.

Varsinkin kesäaikaan Suomessa vierailee varsin hulppeita matkailuautoja, jotka ovat usein Sveitsin tai Saksan rekisterissä. Niille sopivan vastauksen Suomen rekisterissä antoi tämä Mercedes-Benz Unimog U4000, joka on muuten virallisesti yhteensopiva kuljetettavaksi USAF:in ja lukuisten muiden maiden ilmavoimien käyttämällä taktisella kuljetuskoneella, Lockheed C-130 Herculeksella.

Käytettyjen erikoisuuksien metsästys jatkuu jälleen vuonna 2026.

Käytetyt erikoisuudet: Nissan Juke – ”juuri katsastettu, mutta puomi tuli lasista läpi”

Käytetyt erikoisuudet: Nissan Cube – kolme kertaa kummallinen kuutio

Käytetyt erikoisuudet: Nissan Leaf – halvempi kuin halvin

Käytetyt erikoisuudet: Nissan Micra C+C – astetta harvinaisempi avo-Micra

Nissan Bluebird

Käytetyt erikoisuudet: Nissan Bluebird – museorekisteröity luupää

Käytetyt erikoisuudet Nissan GT-R R35

Käytetyt erikoisuudet: Nissan GT-R – ja tällä kertaa vieläpä tuplana

Nissan Qashqai Euro NCAP

Qashqai ja muut kansansuosikit koepiinassa – Euro NCAP marraskuu 2025

SEMA Show 2025: näin käy, kun Nissan GT-R:n moottori asennetaan Infinitin luksuslinnakkeeseen 1 000 -hevosvoimaisena

Koeajo: Nissan Qashqai e-Power – ilman turhaa dramatiikkaa

Mercedes-Benz ja Nissan sulkevat yhteisen tehtaansa Meksikossa – viimeinen GLB-Mercedes on määrä valmistaa siellä ensi vuoden toukokuussa

SEMA Show 2025: Nissanin tarjonnassa on muun muassa Patroleita tuhanteen hevosvoimaan asti

Nissan Leaf

Koeajo: uusi Nissan Leaf antaa mallinimelleen uuden elämän, vaikkei se edes ole järin mullistava auto

Nissan Micra

Koeajo: paras Nissan Micra ikinä

Nissan Micra

Maistiainen: edullisimmillaan 28 990 euron Nissan Micra on täysin eri auto kuin ennen – ja vain hyvässä mielessä

Klassikko: Nissan Skyline GT-R Nismo (R32) oli voittamaton tuntemattomuus

Kommentoi artikkelia

Luetuimmat